"Biyografi" Uzm.Dr. Eyyüb Yılmaz

1975 yılında Batmanın Gerçüş ilçesinde doğdum çocukluğum hastalıklarla geçti, İlk ve orta öğrenimimi Mardin merkeze bağlı okullarda tamamladıktan sonra Bingöl Sağlık Meslek Lisesinde sağlık alanına ilk adımımı atmış oldum. İlk üniversite sınavlarına girişimde 19 mayıs eğitim fakültesini kazandım 2 yıl okuduktan sonra ikinci yılımda bıraktım ve yeniden üniversite sınavına girerek Selçuk Tıp Fakültesi’nde eğitimimi sürdürdüm,

Tıp fakültesini kendi sağlık sorunlarımı çözmek istiyordum, hayatımda yaptığım küçük veya basit yanlışlıkları düzelterek uzun yıllardır çözemediğim sağlık sorunlarıma çözümler buldum, başta bitmeyen, sebebi anlaşılamayan karın ağrıları, şiddetli kansızlık, farenjit gibi sağlık sorunlarımın tek tek düzeldiğini gördüm.

Tıp fakültesinde beslenme şeklim epeyce değişmişti, ama henüz sağlık sorunlarım da tam düzelmemişti, beslenme ile ilgili uluslararası bilimsel çalışmaları konu alan kitapları fark ettiğimde tıp fakültesi 4. sınıfta idim.

Öğrendiklerimi hastalarımda da uygulama fırsatı buluyordum, ilaç tedavisinin yanında beslenme tavsiyeleri de verdiğim zaman daha etkili sonuçlar alınca tıbbi beslenmenin hakkında daha fazla merak etmeye başladım.

Daha çok ABD da clevalend kliniğinin çalışmalarını takip ederek, çin-uygur tıbbının bilgi birikimine de değer vererek 2002 yılında mezun oldum evlendim. Mecburi hizmet için Tatvan da 2 yıl çalıştım 2004 yılında uzmanlığımı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği dalında yaptım. Daha sonra Gaziantep ili Nurdağı ilçe hastanesinde görev yaptım. 2011 yılında Şehitkamil Devlet Hastanesi Diyabet Polikliniği açmak üzere geçiş yaptım.

Diyabet hastalarının tedavilerimi düzenlerken beslenme faktörünün ciddiyetini çok yakından farkediyordum, ama bu yaklaşımım diğer hekim arkadaşlarım tarafından takdirle karşılanmamış ve ilk kez şarlatan bir hekimlik yaptığımın konuşulduğu günlerdi. Ben bu tavırları görmezlikten geldim, çünkü benim neyi bildiğimi bilmiyorlardı. Bir kaç hastamın kesilme kararı alınan Diyabetik Ayak yaralarının tedavilerinin mümkün olduğunu görmek, kafamda farklı şimşekler çakmasına neden olmuştu. Tıkalı diyabetik ayak damarları açılıyordu, madem damar bir sistemdir, o zaman tüm damarlar yenilenebilir ve açılabilir diye düşünmeye başladım.

Tüp bebek uygulamalarına rağmen çocuk sahibi olamayan ailelerin küçük beslenme değişimleri ile sorunlarını çözebildiklerine şahitlik ettim. Yaşadıklarım oldukça heyecan verici idi.

Diyet proğramları ile kişilerin değersiz besinlere müptela hale geldiklerini farkettim Oysa gıdaların bedenimizde neler yaptığını Hergün artan bilgi birikimi ve tecrübelerimi de paylaşmak üzere kitabımı yazdım (2017)

Bu kitap ile hastalarımdan aldığım geri bildirimleri değerlendirerek yaşam şeklimizde yapacağımız küçük değişiklikler ile sağlığımızı nasıl koruyabiliriz sorusuna cevaplar aradım. Uygulamadığım, yaşamadığım bir bilgiyi sizlerle paylaşmadım. Çözümleri olmayan hiçbir konuyu gündeme getirerek vaktinizi almamaya dikkat ettim. Biliyorum ki, bilgi bir şekilde bulunabilir, ama bilgiyi kullanamadıktan sonra sadece bir yüktür.

Halen farklı gruplarda doktorlara eczacılara yönelik düzenlenen Bütüncül Beslenme eğitimleri vermekteyim.

Tıbbi beslenme stratejilerini duygu dili ile öğreten bir model geliştirdim, böylelikle kalıcı kilo vermenin yolunu kolaylaştırmış oldum.

Eserlerim
Beslenerek iyileş
Kalıcı kilo ver kitabının yazarı
Hızlı yaşlandıran 18 Hata